Biblioteka Dwójka
Kwidzyn

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – Priorytet 3 otrzymaliśmy wsparcie finansowe na zakup nowości wydawniczych. Biblioteka szkolna Zespołu Szkół Nr 2 im. Marii Skłodowskiej – Curie otrzymała środki finansowe na zakup książek. Księgozbiór biblioteki wzbogacił się o 508  woluminów o wartości 15000 zł .

Zakup książek to nie jedyna zaleta realizacji projektu. Jako szkoła otrzymująca dofinansowanie podjęliśmy szereg działań promujących czytelnictwo.

Pierwszym krokiem była zmiana regulaminu pracy biblioteki szkolnej dająca możliwość wypożyczania książek na okres ferii zimowych i letnich. Przeprowadziliśmy także ankietę, która miała na celu przybliżyć nam preferencje czytelnicze naszych uczniów.

Utworzyliśmy bibliotecznego facebooka BibliotekaDwójkaKwidzyn, na którym systematycznie zamieszczaliśmy relacje i  informacje na temat akcji promujących czytelnictwo w naszej bibliotece, bibliotece miejskiej i innych bibliotekach, w których odbywały się ciekawe wydarzenia czytelnicze tj. spotkania autorskie, wystawy, wernisaże

Jeśli szukasz motywacji do czytania książek, zajrzyj tu koniecznie

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września  obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Każda klasa na 3 lekcji poświęciła czas na przeczytanie fragmentu książki. W bibliotece na długiej przerwie także wspólnie czytaliśmy.

Konkurs wiedzy o Marii Skłodowskiej- Curie połączony z konkursem plastycznym i wystawą książek o naszej patronce

We wrześniu odbył się konkurs wiedzy o Marii Skłodowskiej- Curie połączony z konkursem plastycznym i wystawą książek o naszej patronce oraz  konkurs o Szkole połączony z wystawą publikacji zawierających historyczne informacje o naszej szkole. Wykonano także tablice  prezentującą zdjęcia naszej Szkoły dawniej i dziś

Konkurs Krajoznawczo-Historycznym o Kwidzynie i Powiecie Kwidzyńskim

Październik rozpoczęliśmy konkursem Krajoznawczo-Historycznym o Kwidzynie i Powiecie Kwidzyńskim przy tej okazji zostały zaprezentowane książki o tej tematyce. Pytania konkursowe zostały przygotowane prze naszego historyka Antoniego Barganowskiego autora ponad 30 artykułów i 5 książek o tematyce historyczno-krajoznawczej dotyczących głównie ziemi kwidzyńskiej

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Październik to święto bibliotek, dlatego też i my przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji. W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych udekorowaliśmy bibliotekę, a przed biblioteką stanęła tablica informująca uczniów o zaletach czytania i licznych korzyściach, które płyną z korzystania biblioteki.  Ponadto umieszczono tam plakat informacyjny, który zawierał opisy akcji, które zostały zaplanowane na październik.

Zakładka do książki z cytatem”

Przeprowadziliśmy konkurs plastyczny „Zakładka do książki z cytatem”  - dla wszystkich uczniów naszej szkoły

Międzynarodowy Dzień Makaronu

Wystawa książek Czesława Miłosza

W bibliotece można było obejrzeć wystawę książek Czesława Miłosza, które są dostępne w naszej bibliotece a w gablocie przed biblioteką przygotowana została gazetka przybliżająca postać naszego Noblisty.

Listopad Dzień postaci z bajek

Listopad Dzień postaci z bajek - święto dla małych i dużych. Ten dzień stał się okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów. Przygotowaliśmy post na facebooku, pod którym uczniowie mogli pochwalić się swoimi bohaterami z dzieciństwa wpisując komentarz pod postem.

Książkowa lista przebojów

Tworzyliśmy książkową listę przebojów - post na facebooku pod którym uczniowie wpisywali swoje propozycje książkowe

Konkurs pierniczkowy

Grudzień - post przybliżający nam historię piernika oraz konkurs pierniczkowy na najpiękniej udekorowane pierniki.

"Bookshelf tour"

"Bookshelf tour" - czyli pokaż swoją półkę z książkami.  nauczyciele i uczniowie mieli za zadanie zrobić zdjęcie i pochwalić się swoimi domowymi biblioteczkami

NASZE PROJEKTY

Sztuka jedzenia i związki literatury z kuchnią

Uczniowie mieli możliwość  rozwijania pasji kulinarnych  i fotograficznych. Nabyli umiejętności wyszukiwania książek, które zawierają przepisy kulinarne. Potrafili dzielić się swoimi umiejętnościami. Dostrzegali możliwość łączenia pasji z nauką

Wkręceni w czytanie

Celem projektu było rozbudzenie zainteresowań czytelniczych i literackich.  Wzbogacenie słownictwa i wiedzy ogólnej.  Kontakt z książką poszerza wyobraźnię czytelnika, jego horyzonty i ubogaca świat uczuć i myśli. Każdego miesiąca uczniowie czytali utwory innego autora   (wrzesień – wybrane przez siebie utwory, październik – Czesław Miłosz, listopad – Adam Mickiewicz, grudzień – Jan Kasprowicz). Powstało wiele filmików, które zamieściliśmy na bibliotecznym i szkolnym facebooku.

Epoki Literackie

Uczniowie mieli za zadanie opisać  jedną  epokę literacką  w postaci ulotki wraz z jej charakterystycznymi cechami - określają ramy czasowe, omawiają światopogląd, filozofię, cechy literatury, sztuki, przedstawiają głównych przedstawicieli i tematykę utworów danego okresu

Savoir- vivre nie tylko od święta

Zapoznanie uczniów ze standardami dobrego wychowania. Wskazanie uczniom wpływu savoir-vivre na codzienne życie i relacje rówieśnicze. Motywowanie do stosowania się do zasad savoir-vivre nie tylko na terenie szkoły.  Wyrabianie szacunku do siebie i innych.

Mądra głowa zna przysłowia

Podjęte działanie dotyczyło popularyzacji wśród uczniów znajomości ludowych mądrości, ich funkcji w języku, znaczenia oraz poprawności zapisu. Jako cel wyznaczono bogacenie języka uczniów i trafne dobieranie przysłów do sytuacji życiowych, które mogłyby stanowić puentę.